DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Strava

 

Jak a čím krmit činčilu

Nejdůležitějším faktorem stravování činčil je, že by stravu měly dostávat pravidelně.
Stačí nechat činčilu pouhý jeden den bez stravy a můžete jí zadělat na pořádné potíže.
Kdy krmit? Logika velí: živočichové baští tehdy, kdy jsou aktivní. Tak, jako člověk jí přes den, sova v noci, činčila by měla dostat krmení v době své největší aktivity - tedy večer.
Základem je seno, granule, voda.
K doplnění potřebných látek slouží minerální kameny.
S krmením neexperimentujte.
Nikdy nepoužívejte směsky- obsahují oříšky a další tučné semena!!!
Každý den použijte maximálně jeden z uvedených druhů pamlsků.

 

Granule pro činčily:

Speciální lisované pelety pro činčily, obsahují dostatek minerálních látek a vitamínů.
Nikdy ne pro králíky nebo jiné hlodavce protože obsahuji antibiotika.
Neměli bychom činčilám podávat granule, které jsou prošlé, zapáchají…atd.!
Na jednu činčilu je denní dávka 15-30 g granulí. K tomu vždy dostane činčila kousek pamlsku (sušené jablko, šípek nebo rozinku).
Je dobré, když mají činčily granule nebo směs obilovin v misce po celý den a postupně je zbaští do dalšího krmení.
Pokud se stane, že tam nějaké granulky zbudou, dáme jim jich pro toto krmení trochu méně, aby do dalšího krmení byla miska opět akorát vyprázdněná.
Činčilky se totiž i přes den uráčí sejít na dno klece k misce a baští, proto je třeba, aby měly možnost v kleci vždy něco najít.
Pokud někdo krmil činčilu směsí různých zrn či semen a pak jí podá granule, většinou je nebude zpočátku moc přijímat, pak si však zvykne.
Krmení granulemi má totiž pár výhod: jejich složení by mělo být přesné a vy podle nálepky na sáčku víte, co činčile dáváte. Navíc se do granulí často přimíchávají minerály a vitamíny, takže je už nemusíte dodávat ve formě nějakých prášků, které většinou činčily stejně odmítnou.
A dále: granule jsou relativně tvrdé a nutí to činčilky používat jejich hlodáky.
 

Seno: 

Je velmi důležitou a nejzákladnější složkou potravy nejen pro činčily, ale i pro jejich střevní baktérie. Je to vlastně vláknina, která napomáhá k dobrému trávení činčil a podpoře zdravé střevní peristaltiky.
Pokud budeme činčile dávat pouze seno, může trpět nemocemi a nemusí se správně vyvíjet, protože seno neobsahuje dostatek vitaminu a minerálních látek jako granule.
Podáváme ho činčilám každý den v dostatečném množství.
Mělo by být alespoň 3 týdny od sklizně a správně usušené. Nesmí být vlhké ani plesnivé!!! To by mohlo způsobit činčilám průjem. Správně usušené seno poznáte tak, že má krásně aromatickou vůni.
Můžete dávat seno jen tak volně na zem. Bohužel činčily ho hodně roztahají, rozšlapou a znečistí. Můžou ho i počůrat, pak hrozí nadýmání.
Vhodné jsou na seno udělané jesličky. Trochu sena sice stále zůstane na zemi, ale je to mnohem lepší.

Voda:

Nejlepší způsob podávání vody je tzv. v "napáječkách".
Pozor na řasy, které se v nich tvoří! Je nutné je pravidelně čistit.
Činčily musí mít čerstvou vodu denně a měla by mít pokojovou teplotu.
Jednou za měsíc se může přidat do vody několik kapek speciálních kombinovaných vitaminů.
Dávejte činčilám stolní nebo kojeneckou balenou vodu. Z vodovodu není vhodná, může způsobovat průjmy, nebo ji převařte.
Pro dobré trávení můžete do napáječky přidat pár kapek jablečného octa (1x měsíčně 1 polévková lžíce na litr vody). Podporuje trávení a správnou střevní mikroflóru, zvíře dobře roste a má chuť k jídlu.

Pamlsky:  

Pamlsky podáváme spíše ve výjimečných situacích, např. při seznamování s činčilou, ale i při normálním krmení pro stálý kontakt. Nemělo by to být ale často. 

Nedoporučuje se dávat čerstvá tráva nebo čerstvé listy. Hlavně ne ve větším množství, pokud na to není činčila zvyklá; výsledkem může být velmi nepříjemné nadýmání končící až zácpou střev nebo jejich zauzlením. Navíc - pokud bydlíte na sídlišti, nikdy nevíte, čím je vámi natrhaná tráva potřísněná nebo nakažená. 

Jako pamlsky nebo zpestření činčilího jídelníčku jsou dobré ovesné vločky, sušený chleba, rohlíky či veka (nedoporučuje se žitný chleba, prý snižuje plodnost), sušené kousky ovoce (křížaly, švestky, hrušky, rozinky, borůvky, brusinky), kousky čerstvého jablíčka.

Velice milují větvičky jedlých stromů (třešeň, švestka, jabloň, bříza, vrba, jasan, topol), pokud jsou na nich zjara poupata nebo mladé lístečky (opět je třeba dávat je s mírou).

Rády se zakousnou i do jiných sušených mlsek – lístků z kopřivy či z růže, pampeliškového květu, jabloňového květu, sedmikrásky, heřmánku, jitrocele, kontryhelu, řepíku, lístků z jahodníku a maliníku, máty a jiných bylinek.

Krom uvedených pamlsků může dostat činčila občas i sušené šípky (je třeba upozornit, že šípky jsou uvnitř chlupaté a přestože je činčily milují, pak si hodně dlouho vytírají tlapkami tlamičku).

Dále mohou dostat: sušené hrachové či kukuřičné placičky, sušenou mrkev, kousek svatojánského chlebíčku nebo jiné nepříliš tučné mlsky vyráběné přímo pro činčily.

Velkou radost jim uděláme také obyčejnou suchou a tvrdou těstovinou (kolínkem či špagetou). 
 

Nikdy oříšky, mandle a olejnatá semena (slunečnice, dýně), vysoký podíl tuků poškozuje játra!!!

Obrušování zubů:

Větve z ovocných stromů (jabloň, hrušeň, třešeň) a větve ze stromů s tvrdým dřevem (líska).

Doplnění minerálů: 

Sépiová kost, siporexová (ytongová) kostka, kalciový kámen, minerální kámen.
 

 čerpáno ze stránek : cincilkyzvetrni.eu