DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Nemoci a potíže


Obecně

Činčily si pravidelně všímejte. Snadněji tak zaznamenáte jakoukoliv změnu stavu či chování a včasným zásahem můžete činčile i sobě ušetřit spoustu trápení.

Abyste doma měli šťastné a zdravé zvířátko, které je ve formě, je třeba poskytnout mu dobrou a správnou stravu, čistou vodu, dostatek pohybu, suché, čisté a dobře větrané prostředí.

Pokud jsou splněny jejich základní potřeby, jen málo kdy činčily onemocní.

Nemoc u činčily poznáte podle několika znaků:

- velikost a tvar bobečků (na obr. normální bobečky)
- váha
- čistý a suchý čumáček
- zdravá srst a zdravě vypadající stavba těla
- neměly by vás nechat v klidu změny v chování a apatie

 

Pravidelně činčilu važte a váhu si zaznamenávejte- cca jednou za 14 dní. Pokud váha prudce klesne o 50 g a více, signalizuje to problém. V takovém případě byste měli navštívit veterináře.

Trus zdravé činčily je početný a bez zápachu, tvarem připomínající zrnko rýže, zbarvený hnědě až černě a za čerstva měkký a kyprý.

Pokud se vám vaše činčila nezdá a troufnete si na to sami, můžete jí změřit tělesnou teplotu (v konečníku). Hrot teploměru je dobré před tím něčím namazat.

- normální teplota se pohybuje v rozmezí 36,1-37,7 °C.
- pokud je tělesná teplota vyšší, s činčilou není něco v pořádku. Při teplotách nad 39 °C je to s činčilou vážné.
- snížená teplota bývá znakem nastávajícího úhynu (při teplotě pod 34,5 °C se jedná o nevratný stav).

Snad u všech onemocnění platí, že je třeba postiženého jedince izolovat od ostatních, aby nedošlo k šíření případné nákazy.

 

PRŮJEM  

Průjem může vzniknout jako reakce na napadení vnitřními parazity, může mít bakteriální původ nebo být zapříčiněn nevhodným složením stravy. Také jej mohou vyvolat některá antibiotika. V případě silných průjmů je třeba rychle jednat.

Symptomy: Činčila má měkký až mazlavý trus. Snadno ho rozšlape, lepí-li se jí na kožich a zanechává nahnědlé nebo nazelenalé fleky.
V závažnějších případech může trus obsahovat krev nebo hleny. Při průjmech může být činčila strnulá, nahrbená, nepřijímá potravu. Stlačení bříška může být bolestivé.

Možné příčiny: Špatná potrava, zvlhlé či plesnivé seno, řasy ve vodě, kterou činčila pije, nadměrné množství zeleného krmiva, nestravitelné rostliny (např. pokojové květiny), požití toxických látek (čisticí prostředky, jedovaté pokojové květiny), náhlá a nevhodná změna stravy, přejídání mladých rostoucích činčil, infekce jednobuněčnými parazity (giardie, kokcidie...).

Léčba: Při zažívacích potížích je třeba činčilám poskytnout dostatek pohybu, který pomáhá upravit zažívání. Neomezujte činčile přísun potravy.

Nedávejte jí žádné zelené krmení, žádné pamlsky (jako jsou rozinky, oříšky, sušené ovoce) a poskytněte jí dostatek kvalitního sena.

Do misky dejte směs heřmánku, vloček a granulí - od každého jednu polévkovou lžíci.

Pomůže sušená borůvka- cca. 3 ks denně. Je možné podávat heřmánkový nebo fenyklový čaj, ale doporučuje se černý čaj (do hrníčku udělat čaj, nechat deset minut vylouhovat, pak tento sáček zalít znovu na dvě minuty a tento dvouminutový odvar dát činčilce).

Někteří chovatelé doporučují dát činčile kousek živočišného uhlí, či Smecty (koupíte v lékárně)- namíchat dle návodu a pak dát injekční stříkačkou bez jehly, podává se třikrát denně 1 ml.

Také trocha živého jogurtu, podobně jako u zácpy, může pomoci upravit činčilí zažívání.

Pokud činčilka nežere a hubne, začněte jí dokrmovat.

Když se stav během krátké doby neupraví, nebo jsou bobečky tekuté, je třeba navštívit veterináře. Nechte vyšetřit trus na přítomnost střevních parazitů (dodejte veterináři co nejčerstvější bobky). Pokud jsou tyto testy negativní, je třeba nechat udělat krevní testy, zda se nejedná o hepatitidu (zánět jater). Při pozitivních výsledcích testů na vnitřní parazity veterinář obvykle nasadí léky. Po ukončení léčby je vhodné nechat po nějaké době bobky opětovně vyšetřit. Tito parazité zabíjejí činčily pomalu, ale jistě.

Prevence: Pravidelná vyvážená strava. Nedávejte činčile nadměrné množství pamlsků. Prostředí, ve kterém činčila žije, udržujte suché a čisté. Poskytněte jí dostatek pohybu.

Minimálně jednou do roka nechte preventivně udělat u všech činčil koprologii bobečků.

 

Koprologie
Jedná se o soubor metod používaných v parazitologii k diagnostice parazitárních infekcí z trusu zvířete či ze stolice člověka. Jde o základní, jednoduchou, časově a finančně nenáročnou formu diagnostiky. Principem je detekce vajíček červů, jejich larev či dospělých červů; dále pak detekce oocyst nebo sporocyst parazitárních prvoků ze vzorku trusu nebo stolice.

Bobečky se sbírají do zkumavky či vymyté nádobky po 3 dny (1- 2 denně), u průjmu stačí sebrat 10- 15 nejčerstvějších. Vše se zakápne trochou vody.

Koprologii zasílá veterinář, či sám chovatel.

Zde je pár adres, kam lze trus poslat (lépe předem zavolat):

• Státní veterinární ústav Praha

Sídlištní 136/24, Praha - Lysolaje, 165 00, tel.: 251 031 111 begin_of_the_skype_highlighting              251 031 111      end_of_the_skype_highlighting

• Veterinární klinika pro psy a kočky v Olomouci

Tylova 3, Olomouc, tel.: 585 226 008 begin_of_the_skype_highlighting              585 226 008      end_of_the_skype_highlighting

• Státní veterinární ústav Jihlava

Rantířovská 93, 586 05, Jihlava, tel.: 567 143 111 begin_of_the_skype_highlighting              567 143 111      end_of_the_skype_highlighting


ZÁCPA

Zácpa je důsledkem špatného krmení, nedostatku pohybu, odstavu mláďat, změny v organismu. Majiteli ale nebývá často rozpoznána. Může způsobit ucpání či zauzlování střev. Nechutenství a následně zmenšující se bobky také mohou být průvodním znakem jiných zdravotních problémů - např. špatně rostlých zubů. Sledujte proto i jiné symptomy.

Symptomy: Nechutenství, netečnost, při defekaci tlačí. Bobků je málo, jsou tenké, krátké, tvrdé a stále se zmenšují, nakonec je může přestat vylučovat úplně. Výjimečně u těžkých případů mohou být pokryty i stopami krve.

Možné příčiny: Nevhodné složení stravy- příliš koncentrovaná krmná dávka bohatá na energii a proteiny bez doplnění dostatečného množství hrubé vlákniny, dehydratace, nadměrný přísun pamlsků, nedostatek pohybu. Mezi další příčiny se řadí nadváha, nedostatek pohybu, obstrukce střev, nebo příliš velké plody v posledních týdnech gravidity.

Léčba: Okamžité dodání stravy bohaté na vlákninu (seno, pelety- ne vojtěška). Opatrné podání malých kousků čerstvé potravy, například jablek, jiného ovoce, mrkve nebo salátu (omytý, bez chemického ošetření). Nedávejte oříšky nebo mandle a vyhýbejte se zrninám a rozinkám, které mají vysušující účinky. Do napáječky dejte jablečný ocet (1 polévková lžíce / 1- 1,5l vody). Poskytněte činčile dostatek pohybu.

Trávení se upraví, pokud podáte činčilce 2x denně trochu živého jogurtu- nařeďte ho ve vlažné vodě a malou čajovou lžičku této směsi dejte činčile kapátkem. Živý jogurt také pomůže obnovit trávicí střevní mikroflóru, pokud byla činčile podávána antibiotika (např. v souvislosti s jinou chorobou).

Při úporných zácpách, kde si nevystačíme s úpravou krmné dávky lze podat činčilám pasty určené pro úpravu zažívání koček (probiotika), malé množství rostlinného oleje či lněné semínko.

Reakce musí být během několika hodin. Pokud tyto pokusy selžou, navštivte urychleně vašeho veterinárního lékaře.

Prevence: Činčily nepřekrmujte (krmná dávka na jedno zdravé zvíře je 1-2 lžíce granulí denně - cca 30g), dávejte dostatek sena. Pamlsky dávejte jen v malém množství a poskytněte jí dostatek pohybu.

 

VODNATÉ OČI- OČNÍ ZÁNĚT  

Pokud činčila slzí, může to být průvodním znakem jiných zdravotních problémů - nachlazení nebo problémy se zuby. Oko také může být podrážděno průvanem, příliš prašnými pilinami nebo pískem a následně infikováno.

Symptomy: Činčila slzí, srst kolem očí je vlhká a slepená, někdy z nich může vytékat až hnis.

Léčba: Činčilu přemístíme do kryté místnosti a na několik dní odebereme písek na koupání. Vyměníme piliny např. za granulovanou podestýlku nebo dočasně za natrhaný toaletní papír nebo ubrousky. Pokud se to nezlepší, vyplachujeme heřmánkem nebo borovou vodou několikrát denně, veterinář může předepsat oční kapky a mast.

 

PROBLÉMY SE ZUBY 

Činčily jsou hlodavci - zuby jim tedy neustále rostou (až 30 centimetrů ročně). Vepředu mají dva páry řezáků, vzadu mají 4 páry stoliček (na horní i dolní čelisti) - celkem tedy 20 zubů. Pokud zuby rostou pod nesprávným úhlem, nebo činčila nemá dostatek příležitostí si zuby zkracovat hlodáním, zuby se špatně obrušují a přerostou. Žvýkání potravy se stává těžší a těžší. U zdravého zvířete je délka řezáků cca 5 mm a horní řezáky jsou v mírném předkusu oproti dolním řezákům. Zuby mají mít zažloutlou nebo oranžovou barvu. Světlá barva zubů bývá znakem neadekvátní výživy - nedostatek vápníku.

Činčily se špatně rostlými zuby nepoužívejte do chovu.

Problémy se zuby jsou dvojího druhu: 

- přerůstají zuby v tlamičce - s tím se dá něco dělat a činčila se může zachránit
- začnou růst kořeny zubů - nedá se léčit, pouze se podávají analgetika

Symptomy: Pomalé žvýkání, činčila upřednostňuje měkkou stravu. Slintá, okolí tlamy a náprsenka jsou mokré (nebo slepená srst). Sousta jí vypadávají z tlamy, bobky se postupně zmenšují, činčila ztrácí hmotnost. Zuby vržou. Zubní kořeny mohou tlačit zevnitř na oční jamku, v tom případě činčila slzí.

Možné příčiny: Nedostatek vápníku v období růstu, málo větviček ke hlodání, zub se zalomil, nebo zalomený zub následně nesprávně dorostl (to se týká pouze předních řezáků, stoličky se nezalamují), špatné postavení zubů od narození (genetická vada)- u stoliček to má za následek nerovnoměrné obrušování zubů a mohou na nich vznikat ostré hrany či bodce. Nedostatek vitamínu C může zapříčinit uvolnění zubů a jejich vyklání.

Léčba: Přerostlé zuby musí být ošetřeny zkušeným veterinárním lékařem, který činčilu uspí, zkrátí přední zuby a případně zabrousí stoličky. Po zákroku bude ještě činčila pravděpodobně nějaký čas odmítat potravu a bude třeba ji krmit rozemletými granulemi. Časem by měla sama přejít na normální stravu. Pokud se jedná o vrozenou vadu, návštěvy lékaře bude třeba pravidelně opakovat. Sledujte hmotnost svého zvířátka.

Chronické opakování problému může mít za následek úplné vyhladovění a vysílení vašeho zvířátka. Ve vážných případech může být lékařské ošetření velmi nákladné a pro činčilu velmi stresující. V takových případech je třeba uvažovat o případné euthanasii.

Prevence: Dostatečný přísun kalcia v období růstu. Dostatek čerstvých větví na hlodání. Pravidelně několikrát do roka kontrolujte délku, barvu a postavení předních zubů. Dostatečný přísun vitamínu C je také důležitý. Doporučuje se dávat vitamín C v pevném stavu, máte tak kontrolu nad množstvím, které činčila dostává. Někteří chovatelé doporučují dávat 1x týdně činčilám k pití místo vody přírodní brusinkovou šťávu. Sledujte hmotnost činčily.

Jak pečovat o činčilku při těchto problémech

Kdy a kam na veterinu

Co nejdříve. Hlavně u přerostlých stoliček hrozí velké riziko infekce- mají jakési ostré špičky, které rozdírají a poškozují dásně a jazyk. To je jednak velice bolestivé, ale vůči jemným tkáním i velmi destruktivní a je třeba zoubky co nejdříve sbrousit. Zbytky potravy zachycené mezi zuby a dásněmi spolu s poraněními způsobují ošklivou infekci, která je také nebezpečná.

V případě problémů se zuby je důležité, aby bylo veterinární pracoviště bylo vybaveno zubní vrtačkou. Nenechte se zmást, není to běžné vybavení a ne všude vrtačku mají. Je to totiž docela drahá záležitost. Zuby totiž nestačí jen zaštípnout. Je třeba je obrousit, aby zmizely veškeré ostré hrany. To platí nejen o stoličkách, ale i o předních hlodácích.

Po ošetření na veterině

Když činčila zvládne narkózu, není ještě zdaleka vyhráno. Kritické je období zhruba druhý den po zákroku, kdy se projeví jak moc byl organismus nemocí poznamenán.

Zhruba ve stejnou dobu se také začnou projevovat poranění v tlamičce způsobená při zákroku. S těmi je třeba počítat, činčilí tlamička je malinká, moc prostoru pro nástroje tam není a proto je velice pravděpodobné, že k nějakému nechtěnému drobnému poranění vrtačkou dojde. Heřmánek na to nestačí. Na léčení těchto poranění se osvědčil Betadine (koupíte v lékárně)- vatovou tyčinkou se vytírá tlamička. To je dobré si nechat ukázat od veterináře, tlamičku je třeba čistit důkladně, aby se zánět nezhoršil. Nebo můžete stejně použít Tantum Verde (používá se jako pro lidi, naředěný roztok).

Druhý den po zákroku bude nejspíš činčilku bolet tlamička úplně nejvíc. Proto je dobré se jí více věnovat, nezapomenout na heřmánek a případně dokrmovat trochu tekutější směsí, aby se jí líp žralo. V tuto dobu asi nebude mít na jídlo moc pomyšlení, ale aspoň trošku je třeba jí vnutit, aby žaludek nebyl úplně prázdný. Jak se bude zánět hojit, začne stoupat i chuť k jídlu.

Antibiotika

Pokud nejde jen o lehký zánět, bude vaše činčila dostávat antibiotika. Po tuto dobu je nutné pečovat o střevní mikroflóru (jogurt s živými kulturami, acidofilní mléko, probiotika).

V době kdy začnou léky zabírat, se může objevit něco jako velké zhoršení stavu (nevyskočí na poličku, únava, nechuť do života). Toto se stává, proto se nevyděste a věnujte činčile maximální péči. Po dobrání léků se to spraví.

Přechod na normální stravu

Pokud se nemoc podchytí včas, může být přechod zpět na normální krmení relativně rychlý. Jestliže ale dojde k prodlení s léčbou nebo se objeví nějaké komplikace, může se tato doba protáhnout až na několik měsíců.

Už při dokrmování injekční stříkačkou nechávejte v kleci seno a misku s nadrcenými granulemi, drcenými ovesnými vločkami a pšeničnými klíčky, případně i trochou celých granulí.

Po uzdravení

Když činčila přestojí všechny útrapy spojené s přerostlými stoličkami, je třeba se jí ještě nějaký čas více věnovat. Hladověním, dokrmováním, antibiotiky a vším tím mohou být poznamenána játra. Proto je velice rozumné nasadit činčile dietu složenou především z kvalitního sena a granulí bez velkého množství tuků. Pozor na jetel a vojtěšku, obsahují velké množství bílkovin a ty je třeba také omezit.

 

KOŽNÍ ZÁNĚTY- PLÍSNĚ

Nejčastěji bývají způsobeny plísněmi rodu microsporum nebo trichophyton. Některé plísně mohou být přenositelné na člověka či na jiné domácí mazlíčky, proto jsou zařazené mezi zoonózy.

Symptomy: Činčila ztrácí srst nejdříve v okolí nosu, očí a v okolí pohlavních orgánů, později na ostatních částech těla. Kůže je na místech, kde činčila ztratila srst, zanícená, objevují se na ní šupinky či strupy.

Možné příčiny: Činčila je chována v nehygienickém nebo vlhkém prostředí, dostala se do styku s nakaženým jedincem nebo se infekce dostala do koupacího písku. Plíseň se může přenést i ze špatně skladovaného sena, od nové činčily ze zverimexu či od člověka.

Léčba: Při méně vážných případech po čase plíseň zpravidla zmizí samovolně. Velice rychle se šíří, proto musíme postiženého jedince oddělit od ostatních.

Používají se antifungicidní (protiplísňové) přípravky např. Fungistop (na 1kg koupacího písku 1 polévkovou lžíci) přidané do koupacího písku nebo je můžeme nanést štětičkou přímo na postižená místa. V lékárnách je možno zakoupit antifungicidní přípravky pro péči o nohy. Zanedlouho srst opět doroste.

Prevence: Pravidelné koupání v čistém písku. Je možno přidat preventivně Fungistop nebo jiný antifungicidní přípravek (někteří chovatelé toto nedoporučují z důvodu vzniku rezistence). Chovejte činčilu v suché, čisté a dobře větrané místnosti.
Doporučuje se Canesten, Myco- Decidin ale trvá déle, než zaberou.


VYTRHÁVÁNÍ- VYPADÁVÁNÍ SRSTI 

Činčila vytrhává svoje vlastní chlupy, nebo je trhá jiné činčile. Pokud máte více činčil, je třeba zjistit, která z nich je agresivní. Činčile může srst vypadávat také samovolně, protože mají schopnost pouštět srst, pokud jsou napadeny dravcem, bojují mezi sebou nebo pokud je něco vyleká. Je to jejich přirozená obranná reakce.

Symptomy: Na těle stopy po vytrhané nebo vypadané srsti. Kůže na těchto místech nejeví žádné známky zánětu. Je-li kůže zarudlá či zanícená, jedná se o plísňové onemocnění.

Možné příčiny: Strava (porucha vstřebávání aminokyselin s obsahem síry), hormonální změny, lze se s tím také setkat u velmi starých jedinců. Může to být zlozvyk, který se těžko odvyká. Ale může to být také nudou či stresem z nedostatku pohybu a malého prostoru v kleci.

Léčba: Odstranit možné příčiny stresu. Na krátkou dobu je možno použít límec ve tvaru trychtýře, který zabrání činčile okusovat si srst. Pokud si činčily vytrhávají srst navzájem, je třeba je oddělit a zkusit je znovu navzájem sbližovat.

Prevence: Respektovat přirozený denní režim činčil, vyvarovat se nadměrného hluku a věcí, které jim působí stres. Poskytněte jim dostatečně velkou klec, dostatek zábavy a plno hraček.


ZÁCHVATY- KŘEČE

Obvykle se objeví následně po jídle a mývají co do činění s akutní kolikou. Záchvat také může vyvolat přehřátí organizmu, které způsobí poruchu metabolismu.

Symptomy: Svalový třes, svalové stahy, zkroucení těla, dočasná neschopnost pohybu, apatie.

Možné příčiny: Fyzické vyčerpání, nedostatek vitamínu B a vápníku (což je časté u březích a kojících samic), nadměrný stres, akutní otrava, následek úrazu hlavy, přehřátí organismu- teplota v místnosti přesahuje 30 °C.

Léčba: Jednorázově (cca. 2ml) a do napáječky dejte činčile B-komplex- kapky nebo rozpustit ¼ tbl na napáječku (koupíte v lékárně). Pokud křeče neustanou a stav se nezlepší, zajděte k veterináři, aby dal činčile injekci s vitamínem B, vápníkem a glukózou. V případě přehřátí je nutno činčilu zchladit.

Prevence: Vhodná klec či voliéra, kde má činčila dostatek pohybu a příležitost udržovat si dobrou kondici. Klidné prostředí, vyvážená strava. Gravidním samičkám zajistěte zvýšený přísun kalcia a vit. B.

 

CHOROBY DÝCHACÍCH CEST

K těmto problémům se přiřazuje zánět horních cest dýchacích (nachlazení), zápal plic nebo zánět pohrudnice. Onemocnění je vzájemně přenositelné z člověka na činčilu a opačně.

Symptomy: Činčile teče z nosu, kýchá, často si tře nos tlapkami. Může mít vodnaté oči, ztrácí chuť k jídlu, je apatická, těžce se jí dýchá. Má zvýšenou tělesnou teplotu. Při zápalu plic tělesná teplota stoupne na 40-42 °C.

Možné příčiny: Transport, změna okolního prostředí, klec se nachází ve vlhké a chladné místnosti nebo v průvanu. Sliznice podrážděná prachem je k infekci náchylnější. Do plic se mohla dostat cizí látka (např. vdechnutí mléka při umělém dokrmování mláďat).

Léčba: Obvyklým postupem je podávání antibiotik, která předepsal veterinář. Přísun vitamínu C. Klec mějte v suchém a teplém prostředí, zamezte průvanu.

Prevence: Umístěte klec na vhodné místo. Omezte jakýkoli transport či změnu okolí. Pokud zaznamenáte nachlazení svého zvířete, izolujte jej od ostatních. Zabraňte přenosu infekce od ostatních jedinců (ať už zvířat či lidí).

 

CHUCHVALCE CHLUPŮ NA POHLAVNÍCH ORGÁNECH

Symptomy: Sameček si neustále snaží čistit genitálie, má je zarudlé, mohou být oteklé. Nemůže vtáhnout pohlavní orgán zpět, okolo viditelný prstenec z chlupů.

Možné příčiny: Tento problém může vzniknout na základě nedostatečné osobní hygieny.

Léčba: Prstenec je potřeba opatrně odstranit pomocí pinzety. Je nutné při tom samečka dobře držet.

Pokud je penis zasunutý v kožním vaku, je třeba samečka přimět jej vysunout (chovatelé králíků obvykle vědí kde stisknout, aby se vysunul). Pokud nemůže vtáhnout pohlavní orgán zpět, potřete jej mastí (např. framykoinovou) a jemně jej vsuňte zpět.

Může to trvat několik dní, než bude sameček opět ve formě. V některých případech je třeba použít límec ve tvaru trychtýře a upevnit jej kolem krku.

Samečka nenechávejte v přítomnosti samiček.

Prevence: Pravidelně samečka kontrolujte. Všímejte si, zda si nadměrně neolizuje genitálie.

 

SRDEČNÍ VADY

Odborníci uvádějí, že až 30% činčil může trpět drobnými srdečními vadami. Mohou se vyskytovat u mláďat a později v dospělosti mohou vymizet. Činčily trpí na srdeční šelest, který je způsoben slabým srdečním svalem. Krev se částečně vrací zpět a není dostatečně vytlačována vpřed.

Symptomy: Činčila mívá náhlá období slabosti.

Léčba: Pokud veterinář objeví u vaší činčily srdeční vadu, přidávejte činčile vitamín C a vápník.

Prevence: Dostatek vitamínu C, ten působí jako antioxidant a pomáhá posílit srdce. Nedávejte činčile sladkosti a olejnatá semena. Větší a delší výběh může činčile také pomoci posílit srdeční sval.


ONEMOCNĚNÍ JATER

Nejčastěji to bývá důsledek nevhodné stravy nebo také požití jedovatých látek.

Když činčilka onemocní, bývá už většinou pozdě.

Symptomy: Činčila viditelně chřadne. Zhoršuje se kvalita srsti, hubne a na zádech má tzv. kozí hřbet, který je dobře viditelný na sedící činčile.

Léčba: Toto onemocnění je nezvratné a úplně vyléčit se nedá. Částečně může na pročištění pomoci Ostropestřec mariánský, který je k sehnání ve zdravé výživě. S tímto onemocněním si může vědět rady pouze veterinář a to odborník, který už má s činčilami zkušenosti.

Prevence: Dbejte na správnou stravu- nedávejte činčile olejnatá semena, směsky, sladkosti…

 

čerpáno ze stránek : cincilkyzvetrni.eu